Olej rzepakowy

Właściwości oleju rzepakowego

Warto wiedzieć, że rzepak co prawda kwitnie na żółto, jednak posiada czarne nasiona. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie z nich tłoczony jest jeden z najbardziej zdrowych olei. Oczywiście należy mieć świadomość, że ludzie nie do końca doceniają jeszcze olej rzepakowy. Produkt nie tylko zmniejsza zawartość złego cholesterolu, ale również bardzo sprzyja zachowaniu młodości.

Olej rzepakowy – źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Należy zdawać sobie sprawę, że tłuszcze roślinne potrzebne są człowiekowi przede wszystkim ze względu na obecność koniecznych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli linolenowego (omega-3), a także linolowego (omega-6). Organizm będzie bowiem potrzebował ich do właściwej pracy serca oraz odpowiedniego funkcjonowania układu krwionośnego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że człowiek niestety nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Konieczne będzie zatem, zadbanie, by zostały dostarczone z pożywienia. Nie wszyscy mają świadomość, że niezwykle istotna będzie właściwa proporcja, czyli dwie części omega-6 do jednej części omega-3. Oczywiście utrzymanie wspomnianej proporcji nie należy do łatwych zadań, gdyż w pożywieniu znajduje się nadmiar kwasów omega-6 w stosunku do do omega-3. Warto zaznaczyć, że stosunek kwasów 2:1 będzie występował w omawianym oleju rzepakowym.

Olej rzepakowy zawiera w składzie bardzo cenny kwas oleinowy

Ogromnym atutem omawianego oleju rzepakowego jest także kwas oleinowy. Nie tylko przyczynia się do zmniejszenia zawartości złego cholesterolu (LDL), ale również poprawia stosunek dobrego dobrego (HDL) do złego. Warto mieć świadomość, że ponad 60% oleju rzepakowego to jednonienasycony kwas oleinowy.

Olej rzepakowy ma najmniej spośród wszystkich tłuszczów nasyconych kwasów tłuszczowych
Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że praktycznie w każdym tłuszczu prócz dobrych znajdują się również bardzo niekorzystne dla zdrowia tłuszcze nasycone. Wpływają one na podniesienie stężenia złego cholesterolu. W tej kwestii najlepszy będzie olej rzepakowy, posiada ich w swoim składzie tylko 7%. Z kolei najwięcej wspomnianych tłuszczów znajduje się w oleju palmowym, z orzechów kokosowych, a także oleju arachidowym.

Olej rzepakowy nadaje się do smażenia i sosów sałatkowych

Godnym uwagi jest fakt, że olej rzepakowy można używać na zimno do sosów sałatkowych. Produkt z powodzeniem wykorzystywany jest także do słodkich wypieków. Ponadto ze względu na bardzo dużą ilość kwasów jednonienasyconych, które mają bardzo wysoką temperaturę dymienia sprawdzi się do krótkiego smażenia. Warto także podkreślić, że w przypadku, gdy dana osoba zdecyduje się usmażyć na nim rybę morską dostarczy kwasów omega-3 z dwóch najlepszych źródeł, czyli ryb i oleju.

Food obraz autorstwa nensuria - www.freepik.com